Aktualności

Joanna Kołodziej

Jak zbudowany jest rozdrabniacz?

2016-06-29 00:00:00
Często w materiałach i ofertach pojawiają się dokładne specyfikacje techniczne zawierające różne parametry, ale z czego powinien być zbudowany wydajny i trwały rozdrabniacz?

Jest kilka cech, na których użytkownikom zależy: wydajność, wytrzymałość, jak najniższe koszty eksploatacji.

Rozdrabniacze Vecoplan z pewnością posiadają wszystkie 3 wymienione powyżej cechy, a zawdzięczają je odpowiedniej budowie technicznej, na którą składają się między innymi:

  • Napęd HiTorc (patent Vecoplan od 2005 roku) – motor bezpośrednio napędza rotor z nożami tnącymi bez żadnych dodatkowych systemów i elementów przenoszenia napędu, takich jak: sprzęgła, skrzynie przekładniowe czy pasy transmisyjne. Silnik jest wyposażony w chłodzenie wodą i nadaje się do wszystkich zastosowań w maszynach o mocy od 22 do 250 kW. Posiada także bezstopniową regulację prędkości obrotowej od 0 do 360 obr./min. (alternatywnie od 0 do 420 obr./min.). Przy każdej prędkości obrotowej silnik pracuje ze stałym momentem obrotowym.

Jest to rewolucyjne rozwiązanie, które przy maszynach o większej wydajności  zwykle zwraca się już po pierwszym roku użytkowania w niższych kosztach zużycia energii. Zespoły napędowe urządzeń firmy Vecoplan mają mniejsze wymiary niż napędy urządzeń innych producentów.

  • Vecoplan wyposaża urządzenia w rotory o profilowanej geometrii (patent Vecoplan). Szczelina pomiędzy nożami tnącymi i przeciw nożem wynosi ok. 1 mm. Profil rotora oraz zgłębione mocowanie noży pozwala na zachowanie szczeliny 1-2 mm na całej długości rotora. Przestrzeń pomiędzy rotorem a sitem kalibrującym wielkość ścinka jest także niewielka, dzięki czemu noże zabierają materiał o nieodpowiedniej wielkości z powrotem do zasypu, zapobiegając gromadzeniu się materiału nad sitem i przeciskaniu przez nie ponadwymiarowych ścinków.

  • Rotor jest umocowany połączeniem śrubowym z  ułożyskowanymi wałami podporowym. Taki sposób mocowania rotora umożliwia łatwe zdemontowanie go w celu wymiany lub obsługi, bez konieczności demontażu maszyny czy też samego łożyskowania. Dzięki temu rozwiązaniu operacja zmiany rotora trwa od 4 do 6 godzin. Rozwiązanie takie jest szczególnie przydatne w zakładach o pracy ciągłej, gdzie eksploatowane są co najmniej cztery rozdrabniacze Vecoplan – w takim przypadku ekonomicznie uzasadnione jest posiadanie dodatkowego rotora na wymianę w maszynie, w której trzeba przeprowadzić obsługę rotora wynikającą z jego eksploatacyjnego zużycia. Przestrzeń cięcia materiału jest odseparowana od łożyskowania, dzięki czemu zawieszenie rotora i łożyska nie ulegają zabrudzeniom przez obrabiany materiał, co zapobiega zużywaniu się łożysk.

  • Noże tnące o różnych wymiarach, kształcie oraz twardości, w zależności od wielkości maszyny oraz stopnia rozdrobnienia materiału. Noże mocowane są w zagłębionych w rotorze gniazdach w taki sposób, że cięcie wykonuje tylko jeden róg narzędzia. W razie jego stępienia lub uszkodzenia nóż można przełożyć, wykorzystując w ten sposób kolejno jego cztery strony. Mocowanie śrubami pozwala na szybkie przełożenie lub wymianę noża. Zmiana lub przełożenie jednego noża trwa ok 3 minut.

  • Systemy reagowania na materiały nie nadające się do rozdrobnienia. Układy takie jak detektor impulsowy standardowo montowane są w maszynach do rozdrabniania wstępnego typu „Hurricane” oraz w innych rozdrabniaczach, gdy zachodzi prawdopodobieństwo występowania materiałów zakłócających pracę i nie wyposażonych w pływający przeciw nóż. Dodatkowo montowane są układy wyłączania prędkości obrotowej, które niemal całkowicie chronią przed skutkami takich sytuacji. Układ wyłączający na bieżąco kontroluje pracę rotora i reaguje natychmiastowym wyłączeniem napędu w razie natrafienia przez nóż tnący na materiał mogący spowodować awarię.

  • Mechanizm mocowania przeciw noży na poprzecznym trawersie – belce z możliwością automatycznego odsunięcia się w dół (Flipper).

  • Maszyny Vecoplan posiadają zasypy o dużej pojemności, co pozwala na załadowanie większej ilości materiału (np. beli). Materiał nie musi być dostarczany ciągłym  niewielkim strumieniem, a może zostać załadowany do komory zasypowej aż do jej całkowitej objętości. Praca tłoka dociskającego automatycznie dostosowuje się do ilości i gęstości podawanego materiału. Obsługa maszyny jest bardziej efektywna, nie wymaga ciągłego nadzoru i angażowania obsługi do ciągłego dostarczania materiału.

Instalacje referencyjne

Aktualności

EQUIPO Sp. z o. o.

Zbąszyńska 4
91-342 Łódź
NIP: 7272794609
office@equipo.com.pl
tel. +48 42 235 28 33
fax. +48 42 235 28 24

EQUIPO Sp. z o. o.

Zbąszyńska 4
91-342 Łódź
NIP: 7272794609
office@equipo.com.pl
tel. +48 42 235 28 33
fax. +48 42 235 28 24